Dyskusyjny Klub Książki  
29.09.2007

Spotkanie szóste: Ryszard Kapuściński  "Podróże z Herodotem"


   
 
 29 września odbyło się szóste już spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawialiśmy  książkę Ryszarda Kapuścinskiego "Podróże z Herodotem". Autor opowiada w niej o swojej pracy koresondenta i podróżach do różnych miejsc na świecie. Podróżując wozi ze sobą książkę, którą dostał przed swoim pierwszym wyjazdem, a którą czyta w wolnych chwilach. Autorem tej książki jest starożytny podróżnik i według Kapuścińskiego pierwszy reporter w dziejach świata - Herodot. Biorąc przykład z obu podróżników przenieśliśmy się na kępinski Dworzec Kolejowy.Tutaj czekała na nas zabytkowa drezyna nazwana na tę okazję imieniem Herodota.

Drezyną przejechaliśmy ze stacji  głównej  do stacji zachodniej
.    "Bywały okresy, kiedy wyprawy w przeszłość pociągały mnie bardziej niż moje aktualne podróże korespondenta i reportera. Działo się to w chwilach zmęczenia teraźniejszością. Wszystko w niej się powtarzało: polityka - przewrotne, nieczyste gry i kłamstwa; życie szarego człowieka - bieda
i beznadzieja; podział świata na Wschód i Zachód - ciągle ten sam. A podobnie jak kiedyś pragnąłem przekroczyć granicę w przestrzeni, tak teraz fascynowało mnie przekraczanie granicy w czasie."

fragment książki "Podróże z Herodotem"


My także przekroczyliśmy dwie bariery, o których pisał Kapuściński. Miejsca - bo Herodot zawiózł nas do starej stacji kolejowej i czasu - gdyż drezyny już nie jeżdżą po torach.

Za pomoc w przygotowaniu "Podróży z Herodotem " dziękujemy Stowarzyszeniu na rzecz Kolei Wieluńsko - Wrocławskiej"Podróż przecież nie zaczyna się w momencie kiedy ruszamy w drogę, i nie kończy,
kiedy dotarliśmy do mety".

                                           


Napisali o nas:

    
         
POWRÓT STRONA GŁÓWNA