12.06.2014

III Ogólnopolska Dyskusja Literacka

III Ogólnopolska Dyskusja Literacka, w której uczestniczył kępiński Dyskusyjny Klub Książki działający przy Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie miała miejsce 12 czerwca o godz. 18.00. Wszystkie dyskusyjne kluby w całej Polsce w tym samym czasie omawiały książkę Jana Karskiego „Tajne państwo. Opowieść o polskim Podziemiu”. Jan Karski - bohaterski kurier i emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego napisał tę książkę niedługo po przyjeździe do Ameryki w 1944 roku. Opierał się na swoich wspomnieniach i notatkach, pisał w sposób potoczny i dosadny, dzięki czemu jego relacja jest bardzo żywa i realistyczna. Książka weszła na listę bestselerów i rozeszła się w 360.000 egzemplarzy. Teraz także polscy czytelnicy mają możliwość zapoznania się z tym tekstem. Polskie wydanie „Tajnego państwa” przygotowano z okazji Roku Jana Karskiego i przetłumaczono z języka angielskiego. Jej zaletą jest prosty język, pozbawiony pompatyczności - dzięki czemu czyta się ją jak powieść. Razem z bohaterem przeżywamy dramat walki Polaków o wolność, niemieckie zbrodnie, działalność w konspiracji. Alan Furst - amerykański autor historycznych powieści szpiegowskich powiedział o tej książce „Gdybyście chcieli przeczytać o człowieku bardziej odważnym i honorowym niż Jan Karski, nie miałbym pojęcia, kogo polecić.„ My gorąco polecamy tę książkę - nie tylko historykom. Uwaga! - wciąga.