11.05.2017

Reportaż po sąsiedzku - projekt młodzieżowy z programu Młody Obywatel

Najważniejsze to słuchać


Tematy są wszędzie, wystarczy umieć patrzeć i słuchać rozmówcy - takie rady dla młodzieżowych reporterów miał Mirosław Łapa, redaktor naczelny Tygodnika Kępińskiego, który 11 maja 2017 roku gościł w redakcji grupę uczestników projektu „Reportaż po sąsiedzku”. Projekt, który prowadzi Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie daje młodym ludziom możliwość sprawdzenia się w nowej roli. Dziennikarstwo, nie jest łatwym zawodem ale być może ktoś z uczestników odkryje w sobie pasję, która zaprocentuje w przyszłości.

Na warsztatach w bibliotece uczestnicy stworzyli mapę myśli - plan reportażu, przygotowali pytania do mieszkańców i zadania, które muszą wykonać aby reportaż powstał. Potem cała grupa udała się na spotkanie z mieszkańcami Kępna, którzy dostarczyli młodym dziennikarzom mnóstwo ciekawych historii i tematów. Młodzież świetnie poradziła sobie z przeprowadzeniem ankiet i wywiadów. Wszyscy wrócili zadowoleni, z pełnymi teczkami materiałów, które teraz trzeba będzie opisać, uporządkować i przeanalizować. Reportaż musi opierać się na prawdzie, nie można koloryzować rzeczywistości, trzeba sprawdzić każdy szczegół, dotrzeć do ukrytych faktów. Zabiera to sporo czasu, ale warto się postarać ponieważ trzy najlepsze reportaże zostaną wydrukowane w „Tygodniku Kępińskim”. W projekcie uczestniczą uczniowie z kępińskich gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Projekt jest realizowany przez Powiatową Bibliotekę Publiczna w Kępnie w ramach programu „Młody obywatel” organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Fundację BGK. Partnerem medialnym projektu jest „Tygodnik Kępiński”.
Strona główna
o bibliotece
katalog książek
Katalog powiatowy
Kronika
Artykuły
Kontakt
Dyskusyjny Klub Książki
Stowarzyszenie Bibliotekaży Polskich
Biblioteki powiatu kępińskiego
Projekt Potworowski - nowe okno
Biograficzna baza osób - nowe okno
Wielka Orgiestra Świątecznej pomocy
Stowarzyszenie Euroart
Leszek Dąbrowski
Region Wielkopolska - nowe okno
Biuletyn informacji publicznej - nowe okno