13.04.2008
Autorskie Kopie Arcydzieł Malarstwa Światowego
Kopie autorskie to rekonstrukcja myśli formalnej i duchowości
połączona ze współczesną swiadomością malarską.

M. K. SURIAM13 kwietnia w Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się otwarcie wystawy malarstwa olejnego artysty plastyka Mariusza Korczaka. Artysta, który urodził się w Ostrzeszowie mieszka obecnie w Łodzi. Z powiatem kępińskim jest związany od lat. Na wystawie mogliśmy oglądać kopie autorskie obrazów starych mistrzów malarstwa min. "Wieczerzę w Emaus", "Złożenie do grobu", autorem których jest Michelangelo Merisi da Caravaggio, "Włoską kwiaciarkę" Teodora Axentowicza, "Pierwsze róże" Władysława Czachórskiego, jak i współczesne abstrakcje autora wystawy występującego pod pseudonimem M. K. SURIAM.Artysta o swojej wystawie powiedział:

"Jest to próba uwspółcześnienia malarstwa tradycyjnego i przybliżenie go tym samym świadomości współczesnego odbiorcy. Z drugiej strony jest to przeniesienie na grunt współczesności ducha i myśli tamtych epok."

Dla M.K. SURIAMA rzeczą bardziej atrakcyjną, od robienia tradycyjnych kopii, gdzie o wszystkim decyduje umiejętność manualna było wykonanie kopii autorskich, w których bazuje na myśli, stara się odtworzyć warstwę duchową obrazu, czegoś, co jest nieuchwytne a jego zdaniem najważniejsze.
Wystawę uświetnił występ skrzypaczki Natalii Olejnik, uczennicy kępińskiej szkoły muzycznej. Wiesław Walas dyrektor Biblioteki Powiatowej powiedział: "Cieszę się, że dzisiejsza wystawa jest kolejną ekspozycją w ramach naszej wieloletniej współpracy. Już dzień po wernisażu odwiedzą nas uczniowie kępińskich szkół średnich, dla których jest to wspaniała okazja uatrakcyjnienie zajęć z wiedzy o kulturze."
Jako, że kępińska wystawa jest pierwszą oficjalną prezentacją tych obrazów w niedzielne popołudnie w sali wystaw Powiatowej Biblioteki Publicznej zjawili się goście z Łodzi, Wrocławia, Ostrzeszowa, Kalisza, Kępna, znajomi i przyjaciele artysty, nauczyciele szkół średnich, bibliotekarze, plastycy. Prezentacja tej wystawy w bibliotece powiatowej jest inauguracją kolejnych prezentacji kopii autorskich MK SURIAMA.
Strona główna
o bibliotece
Działalność edukacyjna
Działalność czytelnicza
Działalność kulturalna
Działalność informacyjna
Czytelnia
Ekslibris
Dostęp do internetu
Galeria objazdowa
katalog książek
Katalog powiatowy
Kronika
Artykuły
Kontakt
Dyskusyjny Klub Książki
Stowarzyszenie Bibliotekaży Polskich
Biblioteki powiatu kępińskiego
Projekt Potworowski - nowe okno
Biograficzna baza osób - nowe okno
Wielka Orgiestra Świątecznej pomocy
Stowarzyszenie Euroart
Leszek Dąbrowski
Region Wielkopolska - nowe okno
Biuletyn informacji publicznej - nowe okno