02.06.2007

Spotkanie z autorem: Bożena Żak-Cyran


"Jedz i żyj zgodnie z porami roku"

Drugiego czerwca w sobotę biblioteka zmieniła się w wielką kuchnię ze zdrową żywnością. W tym dniu gościła u nas dietoterapeutka, pani Bożena Żak-Cyran autorka kilku książek o zdrowym odzywianiu. Z wielkim zapałem uczestniczyliśmy w kursie zdrowego gotowania. Niektórzy z mieszanymi uczuciami wrzucali do garnków pokrzywy i nne zioła zupełnie dla nich nieznane. Dostaliśmy wiele wspaniałych przepisów, na proste zdrowe potrawy. Dania zachwycały zapachem i smakiem. Okazało się, że pyszne zioła mamy w swoich ogródkach i nie trzeba ich daleko szukać.


           


Książka "Jedz i żyj zgodnie z porami roku" autorstwa pani Bożeny Żak-Cyran podpowiada nam jak we współczesnym zagonionym świecie pozostać zdrowym i zdrowo się odżywiać. Autorka napisała pięć książek o naturalnym odżywianiu i zdrowym stylu życia. W swoich książkach pani Bożena propaguje ideę życia w zgodzie z naturą. Uważa, że życie według rytmu przyrody jest podstawą naszego zdrowia a odżywianie produktami dostępnymi w danej porze roku to stara ludowa mądrość. Autorka propaguje zasady makrobiotyki zaczerpniętymi z chińskiego modelu pięciu przemian a także osobistych doświadczeń związanych z powrotem do zdrowia po przebytej chorobie nowotworowej. Na spotkaniu uczestnicy wspólnie gotowali posiłki z naturalnych produktów, oczywiście pod kierunkiem pani Bożeny. Można było zapoznać się z nowinkami używanymi w zdrowej kuchni a także dowiedzieć sporo o ziołach. Pani Bożena polecała je jako przyprawy zarówno do zup jak i innych potraw. Mówiła też o ich wykorzystaniu w aromatoterapii. Na zakończenie wszyscy zasiedli do stołu aby spróbować przygotowanych przez siebie potraw, które nie tylko ładnie i kolorowo wyglądały, ale również wspaniale smakowały.

       

       

       

       


Na części teoretycznej dowiedzieliśmy się jak komponować posiłki, aby zawierały wszystkie potrzebne nam do zdrowia składniki i jak gotować niektóre produkty, aby pozbawić je "niezdrowych właściwości" np.: co zrobić z fasolą? Na części praktycznej każdy gotował przydzieloną mu potrawę, dzięki temu łatwiej było zapamiętać wszystkie wskazówki.

       

       

   

Na spotkaniu można było uzyskać autograf autorki i kupić każdą z jej książek.
Pani Bożena opowiadała także o pomysłach na nowe ksiażki.

Notka o autorze

Bożena Żak-Cyran - dietoterapeutka, autorka książek:
"Odnowa na talerzu", "Kuchnia zdrowia i młodości", "Energia życia, energia pożywienia", "Odżywiaj dziecko zgodnie z naturą"," Jedz i żyj zgodnie z porami roku".

Strona główna
o bibliotece
Działalność edukacyjna
Działalność czytelnicza
Działalność kulturalna
Działalność informacyjna
Czytelnia
Ekslibris
Dostęp do internetu
Galeria objazdowa
katalog książek
Katalog powiatowy
Kronika
Artykuły
Kontakt
Dyskusyjny Klub Książki
Stowarzyszenie Bibliotekaży Polskich
Biblioteki powiatu kępińskiego
Projekt Potworowski - nowe okno
Biograficzna baza osób - nowe okno
Wielka Orgiestra Świątecznej pomocy
Stowarzyszenie Euroart
Leszek Dąbrowski
Region Wielkopolska - nowe okno
Biuletyn informacji publicznej - nowe okno