17.12.2008
"Jesteście więksi ode mnie, tylko o światło..."
czyli spotkanie z poetą Stanisławem Leonem Machowiakiem





Stanisław Leon Machowiak jest niewidomym poetą z Poznania. Łącznie wydał 26 pozycji książkowych zarówno wierszy jak i prozy. Debiutował w 1982 roku w "Czytelniku" tomikiem poetyckim pt.: "Noce ze słońcem". Do Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie przyjechał razem ze swoim kolegą Ryszardem Małeckim, który uświetnił spotkanie autorskie grą na harmonijkach ustnych. Każda z nich ma swoją własną historię. Np. jedna z nich należała kiedyś do Czesława Niemena. Panowie wędrują razem od 4 lat. Poznali się pracując razem w Spółdzielni Inwalidów Niewidomych SINPO, gdzie pan Ryszard trafił po wypadku. Po odzyskaniu wzroku został przewodnikiem Stanisława L. Machowiaka. Mówią o sobie, że są wędrującym duetem słowno-muzycznym. Pan Ryszard pobił na swoich harmonijkach dwa rekordy Guinessa, pierwszy w 2003 roku z okazji 750-lecia Poznania. 941 osób na rynku zagrało razem i był to największy jak do tej pory zespół grający na harmonijkach ustnych, drugi rekord pobił dwa lata temu grając na najmniejszej harmonijce świata.



Uczestnicy spotkania mieli okazję posłuchać kolęd w wykonaniu pana Ryszarda, który zachęcał młodzież do śpiewania w rytm granej przez siebie melodii. Pan Stanisław L. Machowiak przybliżył młodzieży własną twórczość recytując i omawiając swoje wiersze. Zwracał także uwagę na istnienie ludzi niepełnosprawnych, którzy potrafią robić wiele wspaniałych rzeczy. Spotkanie uświetnił swoją obecnością starosta Jerzy Trzmiel, który złożył zebranym serdeczne życzenia z okazji zbliżających się świąt. Stanisław L. Machowiak przypomniał zebranym, że starosta jest laureatem "Orderu Radości". Wyróżnienie to przyznawane jest osobom, które szczególnie angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym.



Poeta zwracał uwagę na terapeutyczne właściwości poezji. Wiersze jego zdaniem potrafią wyciszyć wnętrze człowieka, uleczyć je, jeżeli nie są czytane z przymusu a dla przyjemności. Jeden ze swoich tomików pt.: "Góry jak ołtarze" pan Stanisław zadedykował Janowi Pawłowi II. Częstym tematem jego poezji jest światło. Najnowszy tomik poezji pt.: "Śmiercią niepokonani" (2008 r.) poświęcony został pamięci poległych górników z kopalni "Wujek". Jako poeta Stanisław L. Machowiak zwraca uwagę na piękno słowa. Jego zdaniem sami powinniśmy o nie dbać, gdyż stanowi to o naszej kulturze. Na zakończenie spotkania pan Stanisław poprosił młodzież o recenzję swoich wierszy, ponieważ pisze książkę o swoich spotkaniach autorskich a kępińska młodzież zachwyciła go ciszą i skupieniem podczas prezentacji poezji. Na pytanie jak spędzi święta poeta z uśmiechem stwierdził, że ma jeszcze do napisania kilka rzeczy.







"Światło"

Światło nie znosi próżni

jest białą ciszą

czy potrafię je prześwietlić

blaskiem mojej mocy

Wszelkie materiały i teksty zawarte na tej stronie umieszczone zostały za zgodą ich autora.
Ich wykorzystywanie bez zezwolenia jest zabronione.

Wcześniejsze spotkania odbyły się w 2006 i 2007:
2006 - do zobaczenia w archiwalnej wersji strony
2007 - do zobaczenia w archiwalnej wersji strony

Strona główna
o bibliotece
Działalność edukacyjna
Działalność czytelnicza
Działalność kulturalna
Działalność informacyjna
Czytelnia
Ekslibris
Dostęp do internetu
Galeria objazdowa
katalog książek
Katalog powiatowy
Kronika
Artykuły
Kontakt
Dyskusyjny Klub Książki
Stowarzyszenie Bibliotekaży Polskich
Biblioteki powiatu kępińskiego
Projekt Potworowski - nowe okno
Biograficzna baza osób - nowe okno
Wielka Orgiestra Świątecznej pomocy
Stowarzyszenie Euroart
Leszek Dąbrowski
Region Wielkopolska - nowe okno
Biuletyn informacji publicznej - nowe okno