20.02.2016

Program Równać Szanse - projekt pt.: „Moje drzewo ma na imię Stasiek” - warsztaty intergracyjne

Od 1 lutego do 31 lipca 2016 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie prowadzi projekt dla młodzieży pt.: „Moje drzewo ma na imię Stasiek”. Pomysł, którego współautorem jest sama młodzież otrzymał dofinansowanie w Programie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności - Równać Szanse 2015 - Regionalny Konkurs Grantowy, realizowanym przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży. Warsztaty integracyjne, które były poprzedzone spotkaniem organizacyjnym odbyły się w bibliotece powiatowej w sobotę, 20 lutego. Wiodącym tematem projektu jest ochrona drzew poprzez ich adopcję i symboliczne nadanie imion. Akcja zakłada możliwość kontynuacji działań przez wszystkich mieszkańców, którzy będą chcieli przyłączyć się do pomysłu i adoptować miejskie drzewa.

Dzięki uczestnictwu w tej inicjatywie młodzi ludzie wezmą udział w wielu ciekawych warsztatach m.in.: tworzenia komiksu, planowania działań w przestrzeni miejskiej, wydają też książkę ze stworzonymi przez siebie komiksami oraz założą facebookową społeczność skupiającą ludzi, którzy kochają drzewa. Wspólne działania i realizacja bieżących pomysłów podniesie w młodzieży nie tylko poczucie sprawstwa i kompetencje społeczne, ale da im możliwość lepszego poznania lokalnego środowiska, co7nbsp;da im szansę realizacji kolejnych wspólnych inicjatyw w przyszłości.

Na warsztatach integracyjnych uczestnicy mieli okazję m.in.: bliżej poznać siebie nawzajem, odkryć swoje mocne i słabe strony, wymienić się spostrzeżeniami na temat projektu oraz podzielić między siebie zadania. Gry i zabawy integracyjne przeprowadził z młodzieżą trener i animator kultury Mateusz Konieczny. Na kolejnym spotkaniu z lokalnym pasjonatem przyrody w sobotę 27 lutego uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę ekologiczną, wybrać swoje drzewo i zgromadzić o nim jak najwięcej informacji, co przyda się przy tworzeniu scenariusza do mającego powstać komiksu.